HRVATSKA GLAGOLJICA (6.11.-15.12.2018.)

U Europskoj godini kulturne baštine, 40 godina nakon uspješne izložbe Zagreb, riznica glagoljice, Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu organizira tematsku izložbu Hrvatska glagoljica pod sloganom Slovimo glagoljicu, kojom će ovo pismo prikazati kroz prizmu povijesnoga razvoja, tipografije, kulturološkoga utjecaja i suvremene primjene.  Uz sažeti opis samoga povijesnog nastanka i značaja pisma, koncept izložbe sadrži audiovizualni te virtualni prikaz materijalne i nematerijalne glagoljske baštine na hrvatskome i engleskome jeziku. Koristeći znanje najeminentnijih hrvatskih znanstvenika i stručnjaka iz područja pisane riječi te bogati fond glagoljske građe Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu, uz pomoć suvremenih prezentacijskih tehnika na izložbi će biti predstavljen raspon od područja geografske pojavnosti glagoljice, glagoljskoga skriptorija, glagoljskih napjeva i spomenika, projekcije tipografskih elemenata, izbora najznačajnijih tematskih rukopisnih i tiskanih djela, sve do suvremene primjene glagoljice u komunikaciji, gospodarstvu, kulturnome i javnome životu. Izložba i dodatni programi i radionice bit će prilagođeni posjetiteljima raznih uzrasta, a u promidžbu glagoljskih sadržaja uključit će se i nekolicina organizacija i tvrtki.
Cilj je ove izložbe isticanje problematike opstojnosti i primjene glagoljice, jačanje postojeće suradnje među ustanovama koje dijele isto područje interesa, kao i potreba neprestane promidžbe bogate hrvatske kulturne baštine.
Sa svrhom očuvanja i popularizacije glagoljice izložba Hrvatska glagoljica ispričat će do sada neispričanu priču o našoj povijesti, opismenjivanju i opstojnosti kroz ovo jedinstveno pismo.
Autor i producent izložbe je Sandi Antonac iz Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu.

Izložba predviđena za 1.a! Datum posjete donosimo naknadno!