MUZEJI IZVAN MUZEJA

Učenici 4.a razreda , u sklopu nastave likovne umjetnosti sudjeluju u radionici: Arhitektura MSU-a

MIM paviljon, Trg bana Josipa Jelačića

Ponedjeljak, 13. 5. 2019. od 13.30 do 14.30

„U muzeju je događaj važniji od forme prostora. Moja zamisao je da muzej bude žarište, živi punkt kulturnog života, da privlači ljude, a ne da fascinira ljude svojom pojavnošću. Važnija je prostorna aktivnost, nego fascinacija prostorom. Pomak koji se može očitati jest i programski. U pojedinim sadržajima dogodio se odmak od klasičnih muzejskih zahtjeva, a to se prije svega odnosi na multifunkcionalnu dvoranu, AV studio, i fasadne mogućnosti prezentacije. Ponovno se vraćamo na lokaciju: u novom dijelu grada to je potrebno i opravdano, a takav iskorak omogućuje formiranje mjesta u kojem umjetnost i nastaje. I zato prostor ima formu radionice prije nego nekog uzvišenog hrama.“ – Igor Franić

Danas, deset godina kasnije od otvorenja Muzej suvremene umjetnosti Zagreb u prosincu 2009. do danas, MSU je postao jedan od simbola Novog Zagreba, a i prostori u blizini MSU-a također se svakodnevno mijenjaju. Stoga vas pozivamo da formu i ideju MSU-a kao mjesta radionice nastavite kroz program u sklopu kojeg ćemo sudionike upoznati s poviješću Muzeja, a uz pomoć zapisanog razgovora s arhitektom Igorom Franićem saznati i o prostorima unutar i izvan zgrade, nakon čega ćemo svi skupa prionuti na izradu makete Muzeja. Radujemo se vašim idejama i kreativnom radu.

Voditeljica: dr.art. Ivana Gorički, muzejska pedagoginja MSU-a